Inwestycje - moje zdanie

Inwestowanie krótkoterminowe

Czy opłaca się inwestować w lokaty bankowe?

Czy opłaca się inwestować w lokaty bankowe? Lokata bankowa to w teorii łatwy sposób na zarobienie kilku groszy. Praktycznie każda osoba pracująca zawodowo posiada konto w banku, a blisko 20% dorosłych Polaków może się pochwalić oszczędnościami na poziomie 20000 złotych. Czy warto te pieniądze lokować na lokacie? Oczywiście, że tak. Jeśli tylko nie macie Państwo sporych zobowiązań finansowych wobec wierzycieli, to lokata może troszeczkę pomóc zarobić.

Czy umieszczenie pieniędzy na lokacie oznacza od razu brak pomysłu na inwestycje?

Prezesi firm śmieją się z ludzi, którzy umieszczają swoje pieniądze na lokacie. Niestety, ale nie każdy jest człowiekiem majętnym, a dodatkowo obdarowanego talentem rozmnażania chociażby złotówki. Większość ludzi zwyczajnie boi się inwestować pieniądze, bo istnieje ryzyko, że się nie odrobią. Lokaty bankowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą się bawić w numizmatykę, papiery wartościowe czy inne mniej bezpieczne formy inwestowania. I dobrze.

Ile można na lokacie zarobić?

Prostemu człowiekowi trudno wytłumaczyć jak dokładnie działa lokata. Jest to jakby pożyczanie pieniędzy bankowi, aby ten mógł je rozmnożyć poprzez kupno papierów wartościowych lub udzielenie komuś kredytu. Nie ma co się jednak martwić o stratę tych pieniędzy, ponieważ każdy bank posiadający gwarancję KNF odda konsumentowi wszystkie pieniądze. A jeśli nie on, to skarb Państwa. Na lokacie można sporo zarobić, ale też trzeba sporo włożyć. Jeśli damy na lokatę przykładowo 10000 złotych o oprocentowaniu 2% w skali roku, to po roku uda nam się zarobić całe 200 złotych. 200 złotych za leżenie pieniędzy na koncie to całkiem sporo. Inaczej sytuacja się ma z większymi sumami. Przy sumie 50000 złotych możemy zarobić nawet 1000 - 1500 złotych w skali roku, a pieniądze będą nam się odkładać na koncie np. co 3 miesiące.

Najlepsze obecnie lokaty oferują oprocentowanie po opodatkowaniu 4% w skali roku. Takie oferty przygotowały dla klientów banki PKO BP, PKO SA, Millenium, mBank oraz Santander. Oczywiście nawet banki spółdzielcze mogą zaoferować coś ciekawego, dlatego warto poszukać najlepszych miejsc do inwestycji. Pamiętajmy, że jest to inwestycja, która zawsze się zwraca w postaci niewielkiego, ale pewnego zarobku.