Inwestycje - moje zdanie

W co inwestować pieniądze

Na czym można oszczędzić pieniądze?

Na czym można oszczędzić pieniądze? Numerem jeden wszystkich artykułów o tematyce finansowej jest oszczędzanie. Jak wielu ekonomistów, tak wiele artykułów o dumnej nazwie "na czym zaoszczędzić pieniądze". Należy pochwalić większość pisarzy za ich lekkość we władaniu klawiaturą, bo naprawdę sporo artykułów jest faktycznie poprawnych nie tylko gramatyczne, ale logicznie. Tematem tego krótkiego artykułu także będzie oszczędzanie, ale w nieco luźniejszej formie.

Przede wszystkim dom to pochłaniacz pieniędzy.

Dom to miejsce, gdzie statystyczny Polak spędza około 13 godzin dziennie. Zazwyczaj w czasie pobytu w domu przeglądamy Internet, oglądamy telewizję, gotujemy i bawimy się z dziećmi. Większość czasu spędzana na przyjemnościach generuje rachunek, który musimy opłacać miesiąc w miesiąc. Praktycznie 80% urządzeń codziennego użytku napędzana jest energią elektryczną co też generuje koszty. Moim zdaniem istnieje kilka sposobów na oszczędzenie pieniędzy i warto zainteresować się tym tematem, aby w kieszeni zostawało trochę więcej pieniędzy. Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka.

Przeciętna rodzina wydaje 2000 złotych na utrzymanie. To dużo, za dużo. Można skutecznie zredukować te wydatki poprzez zmniejszenie rachunków za prąd. Jeśli oglądamy telewizję, to nie musimy słuchać jej na maksa - im głośniej chodzi telewizor, tym więcej energii wykorzystuje. Podobnie jest z przerwami na reklamy. Zazwyczaj przerwa trwa 22 minuty - w tym czasie można wyłączyć telewizor i zaoszczędzić kolejnych kilka groszy.

Pralka to ogromny pożeracz pieniędzy i należałoby nieco zmniejszyć wydatki na nią. Zazwyczaj automat robi pranie przez 100 minut, a sama pralka posiada silnik o mocy 2 KW. Jeśli skrócimy czas prania o połowę, to nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze, to dodatkowo nie odczujemy, że nasze ubrania są "brudniejsze". Z pralkami jest tak, że pierwszą godzinę piorą ubrania, a kolejną pożerają prąd. Zupełnie niepotrzebnie. Warto robić pranie dopiero wtedy, gdy zbierze się tyle prania, że zapełni cały bęben pralki. Zamiast robić pranie np. 6, 7 razy w miesiącu można w ten sposób ograniczyć się do 4, 5 razy. Podobnie jest z odkurzaniem. Wystarczy zrobić to raz na tydzień, a niekoniecznie 2 razy w tygodniu.

Co do zużycia wody to warto przerobić tak swoją instalację, aby zużytą wodę spod prysznica czy wanny używać do spłukiwania toalety. To jednak już wyższa szkoła jazdy i warto to brać pod uwagę w momencie projektowania mieszkania czy domu.

Oszczędzanie to ciekawy temat i istnieje wiele możliwości zaoszczędzenia nieco pieniędzy. Radzimy wziąć kartkę oraz długopis i napisać których urządzeń używacie najczęściej. Po podliczeniu mocy ich silników sporządzicie rachunek miesięczny. Potem pozostaje tylko ograniczyć ich wykorzystanie. Wiele rzeczy można przecież zrobić całkowicie ręcznie.